Ekonomi

Yılın ilk yarısında Çin’de ekonomik işleyiş toparlanma eğilimi gösterdi.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından bugün düzenlenen basın toplantısında, 2023 yılının ilk yarısında ekonomik işleyiş hakkında bilgi verildi.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Guo Tinging, düzenlediği basın toplantısında, yılın ilk yarısında ekonomik işleyişte olumlu bir toparlanma eğilimi olduğunu ve bu alandaki kaliteli gelişimin istikrarlı bir şekilde ilerlediğini söyledi.

Basın toplantısında açıklanan bilgilere göre, tüketim mallarının toplam perakende satışı yıllık bazda yüzde 8,2 artışla 22,8 trilyon yuan’a ulaştı. Bunlardan restoran şubesindeki ciro yüzde 21,4, yeni güçlü araç satışları ise yüzde 44,1 arttı.

Mal ithalatTürkiye ve ihracatı yıllık yüzde 2,1 artarak 20,1 trilyon yuan oldu. İhracatHacmi yüzde 3,7 genişledi.

Yeni kurulan yabancı sermayeli işletmelerin sayısı yüzde 35,7 artışla 24 bine ulaştı. Fiilen kullanılan yabancı sermaye 703,65 milyar yuan oldu.

Gelişmiş ülkelerden gelen yatırımlarda büyüme devam ediyor. Fransa’dan gelen yatırımlar yüzde 173,3, İngiltere’den yüzde 135,3, Japonya’dan yüzde 53 ve Almanya’dan yüzde 14,2 arttı.

Yüksek teknolojili sektörlerde kullanılan yabancı sermaye ölçüsü yüzde 7,9 artarken, 21 serbest ticaret pilot bölgesinde kullanılan yabancı sermaye hacmi 129 milyar 660 milyon yuan’a yükseldi.

Yılın ilk yarısında, finansal olmayan doğrudan yabancı yatırım yüzde 2,7 artarak 431,61 milyar yuan oldu.

Dünya çapında yüksek standartlı serbest ticaret bölgeleri ağı sürekli olarak genişlemektedir.

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Katılım (RCEP) Anlaşması yürürlüktedir. Çin-ASEAN Serbest Ticaret Bölgesi’nin 3.0 sürümü için müzakereler kapsamlı bir şekilde gerçekleştirildi. Çin’in Trans-Pasifik Paydaşı (CPTPP) için Kapsamlı ve Kademeli Anlaşmaya katılım, Çin ile Dijital Ekonomi Paydaşları Mutabakatı (DEPA) üyeleri arasında bir bakanlar toplantısı düzenlenerek olumlu bir şekilde ilerletildi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Guo Tingting, Ticaret Bakanlığı’nın ekonominin her zaman tek bir biçimde toparlanabilmesi için dış ticaretteki istikrarı koruyarak tüketimi teşvik etmeye devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu