Haber

Türkiye’nin Schengen Vizesini Reddetme Oranı Rusya’nın 5 Katı Arttı

Türkiye, Rusya’dan sonra Schengen vizesi için en çok başvuru yapan ikinci ülke olmasına rağmen, ret oranı Rusya’nın neredeyse 5 katına ulaştı. Rusya, Suudi Arabistan, Fas ve Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu son 8 yılda en çok başvuru yapan ilk 5 ülke arasında Türkiye en çok ret oranı alan ülke oldu.

My Economy’nin internet sitesinden Selenay Yağcı’nın haberine göre, pandemiden bu yana en yüksek uluslararası talep Türkiye’de turizmde yaşanırken, vize randevu yoğunluğu da artıyor. Başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinden Schengen vizesi başvurusunda bulunan bireyler randevu almak için uzun süre beklemek zorunda kalmaktadır.

Sosyal medyada ortaya atılan iddialarda, Schengen başvurularının Temmuz ayı sonuna kadar durdurulduğu iddia edildi. Türk vatandaşlarının Schengen vize randevularında yaşadıkları sorunlar seyahat acentelerini de zor durumda bırakmaktadır. Acenteler, vizelerde yaşanacak aksiliklerin yine yabancı türleri olumsuz etkileyeceğinden endişeli. Geçen yıl ciddi vize reddi yaşayan ırk şirketleri, randevulardaki aksilikleri görünce çareyi vizesiz ülkelere yapılan ırkları sunmakta buluyor.

Türkiye’de vize reddi en çok artan ülke

2022 yılı sonunda Türk vatandaşlarının vize sorunu da gündeme gelmişti. Hatta Dışişleri Bakanlığı ilgili ülkelerin büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak önlem alındığını açıklamıştı.

Türkiye, Rusya’dan sonra Schengen vizesi için en çok başvuru yapan ikinci ülke olmasına rağmen, ret oranı Rusya’nın neredeyse 5 katına ulaştı. Edinilen bilgiye göre Türkiye, aralarında Rusya, Suudi Arabistan, Fas ve Ukrayna’nın da bulunduğu son 8 yılda en çok başvuru yapan ilk 5 ülke arasında ret oranı en yüksek ülke oldu. Bu nedenle geçen yıl 50’ye yakın yarış iptal edilmek zorunda kaldı ve acenteler yaklaşık 300 bin euro zarar etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu