Ekonomi

Tepebaşı Belediyesi Üreticilere Hastalık ve Zararlı Uyarıları Yapıyor

Tepebaşı Belediyesi’nin üreticilere yönelik hayata geçirdiği Tahmin ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi, Eskişehirli üreticiyi tarımsal hastalık ve zararlılara karşı uyarıyor. 2023 üretim sezonunda dokuz farklı hastalık türü konusunda üreticiler uyarıldı.

Tepebaşı Belediyesi, BEBKA 2022 Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı desteğiyle hayata geçirdiği Tarımsal Üretimde Öngörü ve Erken Uyarı Sistemleri Projesi ile örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Eskişehir’de ilk kez hayata geçirilen ve beş ayrı noktada kurulan Zirai Varsayım ve Erken Uyarı İstasyonları, üreticinin herhangi bir hastalık veya meteorolojik olaya karşı önceden uyarı vererek önlem almasına olanak sağlıyor.

Proje ile elma karası hastalığı, sarı pas hastalığı, soğan tüylü küf enfeksiyonu, elma iç kurdu zararlısı, ceviz antraknozu hastalıkları enfeksiyonu, domates yaprak lekesi hastalığı, domates tüylü mildiyö, nohut antraknozu, domates güvesi ve şeker pancarı yaprağına karşı uyarı verildi. 2023 üretim döneminde leke hastalığı.

Tepebaşı Belediyesi ekipleri, Öngörü ve Erken Uyarı Sistemleri ile elde edilen verilerin yanı sıra, saha gözlemleri sonucunda hastalık ve zararlılara karşı kimyasal çalışma yaptı. 2023 yılı bitimine kadar Tepebaşı ilçesindeki üreticilere dokuz farklı hastalık türü için uyarı SMS’leri gönderilirken, üreticiler destek için Tepebaşı Belediyesi’ne teşekkürlerini iletti.

Kurulan Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler 0 (222) 211 40 00/8919 numaralı telefonu arayarak yetkililere ulaşabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu