Ekonomi

Tahvil piyasasındaki volatilite, Fed toplantısının ardından yatırımcıların güvenini şekillendiriyor

ABD Merkez Bankası toplantısının ardından tahvil piyasasında yaşanan önemli fiyat dalgalanmaları, yatırımcıların dikkatini önceki %5 tahmininden tahvil piyasasının seyrine kaydırdı. Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam raporunun bu algıyı daha da şekillendireceği, kötüleşen istihdam verileri ve artan işsizlik oranının Hazine getirileri ve dolarda daha fazla düşüşe yol açabileceği değerlendiriliyor.

Son dönemde 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinin %5’ten %4,65’e düşmesiyle belirginleşen tahvil piyasasındaki istikrarsızlık, doların zayıflamasına ve hisse senetlerinin güçlenmesine neden oldu. Bu değişim, zayıf istihdam istatistikleriyle daha da kötüleşebilir; bu da hisse senetlerini ve girişimleri yukarı çekerken Hazine getirilerinde ve dolarda daha fazla düşüşe neden olabilir.

Tahvil piyasasının hareketleri ve bugünkü tarım dışı istihdam raporuna ilişkin beklentiler, %5’lik faiz indiriminden tahvil piyasasının yönünü yakından izlemeye geçen tüccarlar için değişen manzaranın altını çiziyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-dicle.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu