Ekonomi

Manda sütü üreticilerinden tepki

Manda sütü üreticilerinden tepki

KÜTAHYA – Kütahya’nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesindeki manda sütü üreticileri, sütlerinin haksız yere ölçülmeden alınmadığını öne sürerek protesto amaçlı sembolik süt dökme eylemi gerçekleştirdi.

Manda sütü üreticilerinden Esra Toker Gürleyen, “Bizim sorunumuz manda sütünün alınamaması. Biz de arkadaşlarımızla bir araya gelerek sorunumuzu medya aracılığıyla herkese duyurmaya karar verdik. Manda sütümüz alınmıyor. Oradayken Köyümüzde 200 manda var, 160’ı alınıyor ama 40’ı alınmıyor. Manda sütümüz ihtiyaç halinde yoğurt olarak kullanılıyor. “Biz yaptık, gerektiğinde peynir yaptık ama bitirecek bir şey olmadığı için, dökmeye başladık. Buna bir çözüm bulunmasını istiyoruz” dedi.

Manda yetiştiricilerinden Esma Atasoy, “Birkaç gün önce bize haber vermediler, sadece yarın sütünüzü almayacağız dediler. Biz o sütten mağdur olduk. Başkalarının sütü alınıyor, sadece bizimki alınmıyor, götürülenler aramıza alalım demiyorlar, ‘Sütümüz alınıyor, bize ne diyorlar?’ Çok mağduruz.” “Hepimiz mağduruz. Yoğurt yaptık, peynir yaptık, her şeyi yaptık ama olmadı. Belediye başkanına başvurduk, diğer mandıralara anlattık ama olmadı. Hiçbir şekilde almadılar. Yağ içeriğini belirlemeden. Hiçbir şey söylemeden bitirdiler” dedi ve yetkililerden buna bir çözüm bulmalarını istedi.

Daha sonra yetkililerden çözüm bulmalarını isteyen imzalar toplandı ve sembolik olarak süt döküldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu