Haber

İtalya’da Ukrayna ile dayanışma yürüyüşleri düzenlendi

İtalya’da Rusya-Ukrayna savaşının birinci yıl dönümü münasebetiyle farklı şehirlerde savaş karşıtı yürüyüşler düzenlendi ve Ukrayna ile dayanışma beyanları verildi.

Akşam saatlerinde başkent Roma’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla “Barış İçin Avrupa” adı altında meşaleli yürüyüş düzenlendi.

Roma’nın dünyaca ünlü antik arenası Colosseum’dan başlayan ve yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüş, Roma Belediyesi’nin bulunduğu Campidoglio meydanına kadar devam etti.

Yürüyüşçüler sık ​​sık “Barış” sloganları atarken, “Savaşa hayır”, “Ukrayna AB’ye şimdi”, “Ukrayna’daki savaşı durdurun” yazılı pankartlar ve Ukrayna bayrakları taşıdı. Etkinlik sonunda yapılan konuşmalarda barış çağrısı da yapıldı.

Birinci yılını dolduran savaş, ülkenin en büyük ikinci şehri olan Milano’da protesto edildi.

Şehir merkezindeki Castello meydanında toplanan binden fazla kişi Ukrayna bayrakları ve “Savaşa hayır” ve “Barış” yazılı pankartlarla Duomo Katedrali’ne yürüdü. Yürüyüşte Ukrayna aleyhine destek sloganları atıldı.

Ayrıca, yaklaşık 50 Rus vatandaşından oluşan bir grup, savaş nedeniyle Duomo Katedrali yakınlarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus hükümetini protesto etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu