Haber

IOC, Olimpiyat Hareketi’nin depremzedelere bir milyon dolar bağışlayacağını duyurdu

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenenler için Türkiye ve Suriye’ye 1 milyon dolar bağışlanacağını duyurdu.

Komitenin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, IOC, Asya Olimpiyat Konseyi (OCA), Avrupa Olimpiyat Komiteleri (EOC) ve Olimpik İltica Vakfı’ndan (ORF) oluşan Olimpik Hareket, 1 milyon dolar bağışta bulunma kararı aldı. doğal afetlerden etkilenen bölgelerde olimpiyat topluluğuna ve yerel halka yardım etmek. karar verilmiş.

IOC Başkanı Thomas Bach, Türkiye’nin güneydoğu bölgesini ve Suriye’yi etkileyen depremlerin yol açtığı can kaybı ve yıkımdan dolayı derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Türkiye ve Suriye Olimpiyat komitesi liderlerinden depremin etkileri konusunda bilgi aldım. Olimpiyat camiasında beyin sarsıntısı: “Pek çok sporcu ve üye var. Birçoğu evlerini kaybetti ve spor altyapısı ağır hasar gördü.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyat camiasının üyelerine en iyi nasıl destek olabileceklerini düşündüklerini kaydeden Bach, “Görüşmeler sonucunda OCA, EOC ve ORF ile acil önlem alınması konusunda anlaştık. Türkiye’deki ilk acil yardımımız gelecek. Olimpik İltica Vakfı ve sahadaki paydaşları aracılığıyla yönlendirilmesi gerektiğini, Suriye’de etkilenen bölgelere erişimi olduğunu belirterek, “Uluslararası sivil toplum kuruluşları ve Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla birlikte çalışacağız. Şu anda en büyük ihtiyacın gıda, ilaç ve çadır olduğunu öğrendik.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu