Ekonomi

Fed altına sert darbe

Fed Lideri Jerome Powell, faiz oranlarını yükseltmek ve enflasyonu düşürmek için daha yapacakları çok iş olduğunu vurgularken, altın fiyatları da baskı altına girdi.

Spot piyasada yeni işlem gününde altının onsu 1.773 dolara geriledi.

Spot altın, fiyat artışlarını frenlemek için agresif nakit sıkılaştırmasının bir sonucu olarak değer kaybetti ve Kasım ayının başından bu yana kayıplarının bir kısmını telafi etse de, hala Mart zirvesinin yaklaşık yüzde 13 altında işlem görüyor.

Fed politika yapıcıları, 2023 yılında faiz oranlarının önceden belirlenen seviyelerin üzerine çıkarak yüzde 5,1’e ulaşacağını öngördü ve 2024 yılında ise faiz oranlarını yüzde 4,1’e indirdi. Bu durum altının faiz getiren alternatifler karşısındaki çekiciliğinin azalmasına neden oldu.

Commtrendz Risk Yönetimi Hizmetleri Direktörü Gnanasekar Thiagarajan, “Kıymetli metaldeki faydalar, esas olarak ABD merkez bankasının faiz artırımlarını gelecek yıl Şubat ayında tamamlayacağına dair umutlardan kaynaklandı. Son açıklamalar, böyle bir senaryonun pek olası görünmediğini gösteriyor. son faydalar tersine çevrilebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu