Haber

Bakan Çavuşoğlu’ndan F-16 açıklaması: Yönetim kararlı olursa sorun olmaz

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye yeni F-16 satışı ve mevcut F-16’ların modernizasyon kitlerine ilişkin kararını ön inceleme için Temsilciler Meclisi ve Senato’nun ilgili heyetlerine ilettiği bildirildi. Sayın Bakanımız sürece ilişkin çok değerli açıklamalarda bulundu.

“BLINKEN ÇARŞAMBA GÖRECEĞİM”

Çavuşoğlu, “Çarşamba günü Sayın Blinken ile görüşeceğiz. Arkadaşlarımız önce Washington’a gittiler, hazırlık görüşmelerini yapacaklar. Bizim gündemimizdeki konulardan biri de F-16’lar. F-16 ile ilgili askeri müzakereler yapılıyor. Dışişleri Bakanlığı buradan kongreyi gayri resmi olarak bilgilendirmiştir. İtiraz gelmezse süreç tamamlanır ve resmi tebligat yapılır.” dedim.

“SÜRECİN SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ”

Süreçle ilgili bilgi veren Bakan, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı’nın bu yöndeki talebi kongrede yüzde 51 oyla reddedilebilir, bu ikinci kez olursa ikinci kez gönderilir. Bu kez reddi gerekir. üçte iki çoğunlukla. Amerika Birleşik Devletleri tarihinde alışılmadık bir durum değil. Ancak bir senatör her zaman itirazını dile getiriyor: “Sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını bekliyoruz. Yönetim bunun sadece Türkiye için değil NATO için de değerli olduğunu belirtiyor. Yönetim kararlı olursa sorun olmaz. Daha önce de söyledik. Şartlı olarak eser almak istemiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu