Haber

Avustralya’da federal hükümet cihazlarına TikTok yasağı

Avustralya’da Çin merkezli TikTok uygulamasının federal hükümete ait cihazlarda kullanılması yasaklandı.

Çinli sosyal medya platformu TikTok’un kullanıcı bilgilerini dünya çapında Çin hükümeti ile paylaşabileceğine dair endişeler artıyor. Çin merkezli ByteDance şirketi için TikTok yasağı da Avustralya’dan geldi. Ülkede güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok uygulamasının federal hükümete ait cihazlarda kullanımının yasak olduğu açıklandı. Başsavcı Mark Dreyfus yaptığı açıklamada yasağın en kısa sürede yürürlüğe gireceğini söyledi.

“Yasağı gerektirecek hiçbir kanıt yok”

TikTok’un Avustralya ve Yeni Zelanda Genel Müdürü Lee Hunter, TikTok’un diğer platformlardan ayrı tutulmaması gerektiğini söyledi. Hunter, “Tiktok’un Avustralyalılar için herhangi bir güvenlik riski oluşturduğuna ve diğer sosyal medya platformlarından farklı muamele görmemesi gerektiğine dair hiçbir kanıt yok” dedi.

Avustralya’nın kararının ardından Avustralya, Kanada, ABD, İngiltere ve Yeni Zelanda’dan oluşan “Beş Göz” istihbarat paylaşım ittifakının tüm üyeleri TikTok’u devlete ait cihazlardan yasakladı. Fransa, Belçika ve Avrupa Komisyonu daha önce de benzer kararlar almıştı.

Beş Göz ittifakı

İlk olarak Mart 1946’da Birleşik Krallık ve ABD tarafından imzalanan, daha sonra Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın katılımıyla genişleyen ve “UKUSA” olarak anılan ittifak, elektronik istihbarat alanında iş birliğini içeriyor. İttifak aynı zamanda “Beş Göz” olarak da bilinir. – CANBERRA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu