Haber

Anayasayı ihlal etmekle suçlanan Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa, parlamentoda beraat etti

Güney Afrika’da parlamento tarafından hazırlanan bir raporda, parlamentoda yapılan oylamayla anayasayı ihlal etmekle suçlanan Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın anayasayı ihlal etmediğine karar verildi.

2020 yılında Güney Afrika’da anayasayı ihlal etmekle suçlanan Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, çiftliğinden bir kısmı bir bankaya saklanan yüklü miktarda paranın çalınmasını örtbas ettiğinin ortaya çıkmasının ardından meclis oylamasında beraat etti. divan.

TBMM’nin hazırladığı raporun ardından yapılan oylamaya 400 milletvekilinden 364’ü katılırken, 214’ü Ramaphosa lehine, 148’i aleyhte, 2 milletvekili çekimser kaldı. Ramaphosa’nın anayasayı ihlal etmediğine ve görevde kalmasına karar verildi.

Çiftlikten çalınan madeni paralar

Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Jacob Zuma’nın müttefiki olan Arthur Fraser, Haziran 2020’de Ramaphosa’nın çiftliğinden 4 milyon dolar nakit çalındığını ve Ramaphosa’nın bunu eyaletten sakladığını belirterek polise şikayette bulundu. Ramaphosa daha sonra 4 milyon doları değil, bir kanepeye sakladığı 580.000 doları çaldığını itiraf etti.

Daha sonra paranın kaynağının bilinmemesi ve soygunu kolluk kuvvetlerine bildirmemesi nedeniyle anayasayı ihlal etmekle suçlanan Ramaphosa, söz konusu paranın Sudanlı bir iş adamının kendisinden satın aldığı bufalolar için yaptığı ödeme olduğunu belirtti. . – CAPE TOWN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu