Haber

‘Afet İmar Fonu’ Kurulmasına Dair Kanunun Plan ve Bütçe Komisyonunda Görüşmeleri Başladı

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin büyük tahribata yol açtığı illerde yeni yerleşim birimlerinin inşası için gerekli kaynağın sağlanması amacıyla ‘Afet İmar Fonu’ kurulmasına ilişkin kanun teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda müzakereleri sürüyor. Türkiye Meclisi başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin büyük tahribata yol açtığı illerde yeni yerleşim birimlerinin inşası için gerekli kaynağın sağlanması amacıyla ‘Afet İmar Fonu’ kurulacağını duyurdu ve fonun kurulmasına ilişkin kanun teklifi sunuldu. önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na. Teklifin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri bugün başladı.

Teklife göre; Afet İmar Fonu’nun başkanı Hazine ve Maliye Bakanı olacak. Fon, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, İçişleri Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Lideri tarafından yönetilecek. . Fonun kullanım, harcama ve kaynak fiyatını fon idaresi belirler.

Fonun kaynakları, yurt içinden ve yurt dışından gelecek nakdi bağış, yardım, hibe ve krediler ile bu amaçla bütçeden ayrılacak gelirlerden oluşacaktır.

Fon bağımsız denetim standartlarına göre denetlenecektir. Fon kaynakları ve kaynak aktarımları en az üç ayda bir kamuoyu ile paylaşılacaktır. Fon, kurumlar vergisinden muaf olacaktır.

zilehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu