Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, BM Genel Sekreteri Guterres ile Suriye’ye insani yardım konusunu görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Suriye’nin Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerine insani yardım ulaştırılması konusunu görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken’in Gueterres ile telefonda görüştüğünü söyledi.

Price, BM ve insani yardım kuruluşları olmak üzere iki yetkilinin, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Suriye’nin kuzeyindeki depremzedelere insani yardım ulaştırılması konusunu görüştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Bakan Blinken, Esad rejiminin 13 Şubat’ta BM’ye bildirdiği üzere, gerekirse BM Güvenlik Konseyi’nin izniyle Bab Al Salam ve Al Rai sınır kapılarını insani yardım için açması gerektiğinin altını çizdi. Suriye’de ihtiyacı olan insanlara daha etkin bir şekilde yardım ulaştırmak için gerekli esnekliğe ve öngörülebilirliğe sahip BM ve insani yardım aktörleri. Bakan ve Genel Sekreter, konuyla ilgilenmeye devam etme konusunda anlaştılar.”

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Suriye’nin kuzeyinde de büyük yıkıma neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu